ADRES BİLGİLERİMİZ

GETAT MEDİKAL

Tandoğan mah.
Karagözlü cad. Deniz Evleri Sitesi No:10 Kat:2 Daire:7
Battalgazi/Malatya

MERAK ETTİKLERİNİZ (S.S.S)

SIKÇA SORULAN SORULAR

Hacamat Nedir ?

Vücudumuz tarafından temizlenemeyen toksinler, ağır metaller ve atıklar bağ dokusunda birikir. Hacamat bağ dokusunda biriken atıkların vücudun belirli bölgelerine intradermal kesiler atılıp vakumlanarak kan alınması işlemidir.

Vakumlama işlemi özel kupalar ile yapılır. Vücut içerisinde bulunan toksinlerin atılmasını sağlar ve bölgedeki dolaşımı artırır. Yüzyıllardır uygulanan bu tedavi günümüzde de Sağlık Bakanlığı tarafından geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarına alınmıştır.

Hacamatın İslamiyetteki Yeri Nedir ?

Hacamatın daha eski zamanlarda olduğu gibi, Hz. Peygamber’in zamanında da sağlığı koruma amacıyla ve bir tedavi yöntemi olarak uygulandığı, bizzat kendisinin hacamat yaptırdığı ve hacamatı insanlara önerdiği bilinmektedir.

Hacamatı o dönemde uygulanan en iyi gelen tedavi metotları arasında sayan Resûl-i Ekrem’in ve ashabının genel vücut ağrısına  ve baş ağrısına karşı baş, omuz, boyun damarları, kalça ve ayağın üstünden bile hacamat yaptırdığını, hacamatın akıl zihin ve hafızaya kuvvet verdiğini söylediği rivayet edilmiştir.

Hacamatın Faydaları Nelerdir ?

Vücudumuzdaki kanda dışarıya atamadığımız ağır metaller, serbest radikaller, kullanılan ilaçlardaki maddeler, hava kirliliği ve sigara dumanı ile aldığımız toksin maddeler birikir. Bu toksinler zaman içerisinde bağışıklığın ve vücut enerjisinin düşmesi ile çeşitli hastalıklara sebep olur. Hacamat uygulamasıyla kandaki toksin maddeler alınır. Kan temizlenir ve genel dolaşım artar. Kanda detoks etkisi yapar.

Hacamat kan ile alakalı bütün hastalıkların tedavisinde etkilidir. Kan ile ilgili olmayan hastalık ise yok denecek kadar azdır. Genel olarak vücuda enerji ve dinçlik sağlar. Kronik yorgunluğu alır. Bazı hastalıklara özel uygulanan hacamat direk olarak o hastalığın iyileşmesine yardımcı olur.

Hacamat Uygulanan Bölgeler Nerelerdir ?

Hacamat bölgeleri baş, sırt ve bacaklardır. Hepsinin etkisi ve uygulama amacı farklıdır. Bunun dışında hastalığa özel uygulanan farklı bölgeler de vardır.

Hacamatın Riskleri Var mı ?

Hacamatın bilinen büyük bir zararı ya da yan etkisi yoktur.

Ağır kalp hastaları , kansızlık , ileri evre kanser hastası , ileri evre organ yetmezliği gibi vücuttan kan alınınca tolere edemeyecek hastalıklara sahip kişilerde uygulanmaz.

Hacamatın asıl riski steril olmayan ortamlarda profesyonel olmayan ekip tarafından uygulanmasıyla oluşan bulaşıcı hastalık ve enfeksiyon riskidir. Hacamatta kesi işlemi olduğu için bir hastada kullanılan ekipmanın diğer hastada kullanılması bulaşıcı hastalık geçmesine sebep olabilir. Merdiven altı yerlerde yapılan uygulamalar kesinlikle çok risklidir. Ortamın hijyenik ve ekipmanların steril olması çok önemlidir. Uygulama sonrasında kesik bölgelerin sterilizasyonu sağlanmalıdır.

İLETİŞİM FORMU

SORULARINIZ İÇİN BİZE YAZABİLİRSİNİZ